Rudens lygiadienis

Lygiadienis – metas, kai diena susilygina su naktimi. Nuo šios dienos nakties trukmė jau tampa ilgesnė už dienos trukmę ir toliau ilgėja. Tai diena, priešinga pavasario lygiadieniui.

Kaip ir kiekvienas ryškus gamtos pokytis, taip ir ši diena Lietuvoje buvo nuo seno laikoma švente. Šią dieną būdavo džiaugiamasi derliumi, dėkojama dievui Žemininkui ir jam aukojami gyvuliai.

Šią dieną, rugsėjo 23-ąją, paminėti Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinės mokyklos priešmokyklinės grupės ir pradinių klasių mokiniai vyko į Panevėžio miškų urėdijos Pašilių stumbryną. Norėjome vaikams sudaryti sąlygas pabūti netradicinėje aplinkoje, supažindinti su Stumbryno gyventojais, pajusti gamtos grožį.

Didelį darbą vaikai turėjo atlikti namuose. Į pagalbą buvo pakviesti ir tėveliai. Kiekvienas turėjo pasipuošti „Rudeninę“ skrybėlę gamtos gėrybėmis. Integruotų pamokų metu mokiniai pasigamino aukojimo ožiukus.

Pašilių Stumbryne mus pasitiko ekskursijos vadovas, kuris vaikus supažindino su europinių stumbrų gyvenimu, papasakojo daug įdomių istorijų apie stambiausius laukinius gyvūnus. Visi mokiniai, eidami pažintiniu miško taku, pasakojimų labai atidžiai klausėsi.

Vėliau mūsų laukė sukrautas didelis laužas. Vaikai aukojo savo oželius ir „blogus“ poelgius, kepė dešreles. Sustojus į tradicinį ratą trečios klasės mokiniai papasakojo apie lygiadienio reikšmę ir papročius. Projektinę dieną vainikavo įspūdingas „Rudeninių“ skrybėlių paradas.

Taip atsisveikinome su vasara, su saule, palinkėjome vieni kitiems kuo šviesesnio rudens ir nešaltos žiemos ir linksmi grįžome namo.

Projekto organizatorė Vyda Marija Ramanauskienė